جشن عید غدیر

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (1 رای)

اول به یاد خدا/خدای خیلی دانا
که خوب و مهربونه/هر کی اینو میدونه
بخشنده و رحیمه/خالق این زمینه

 بعد از نام و یاد خدا بچه ها باید چکار کنیم؟بله, سلام, پس همه بلند و محکم میگوییم سلام, بلندتر... محکمتر... قشنگتر...همه بگن...هیچکی نگه...


آفرین به این حواسای جمع, بله بچه ها یه بچه خوب, اول هر کار, بعد از شروع به نام خدا سلام می دهد, مثل پیامبر خوبمون, می دونید که:
پیامبر عزیز ما/ وقتی می رفت تو کوچه ها
خنده به لب سلام می داد/به هر کی حتی  بچه ها
خب, حالتون خوبه بچه ها, سرحال و قبراق هستید؟ حواسا جمعه؟ آفرین


بچه ها جونم عیدتون مبارک, عید چی؟ عید غدیر دیگه, عید "امام شدن حضرت علی(ع)", عیدی که حضرت علی (ع), به دستور خدا جانشین پیامبر شدند, یه دست محکم بزنید.
به به رسیده        یک عید زیبا (۲)
این عبد مبارک     بر کل دنیا(۲)
عید غدیرو          عید ولایت(۲)
آقا علی جان       جانم فدایت(۲)
خب بچه ها, بگید ببینم کیا مارو خیلی دوست دارند؟ما هم خیلی دوستشون داریم؟ کیا خیلی توی خونه برای ما زحمت می کشند؟ آفرین, پدر و مادرامون, پس بچه ها بیاید براشون دعا کنیم:
بلا ازشون دور دور دور باشه
زندگی شون جور جور جور باشه
ان شا الله     ان شا الله

بچه ها بگید ببینم تو خونه کی مدیره؟ کی از همه بزرگتره؟ که مواظب ماست و ما هم باید ازش اجازه بگیریم؟ آفرین"بابا", خب وقتی بابا صبح بخواهد بره سر کار چی؟ مارو که تنها نمی گذاره, کی میشه مدیر خونه؟ آفرین "مامان", بابا جون به مامان جون میگه من که نیستم شما مواظبشون باش, مگه نه؟ پس همه بلند بگیم "مامان بابا دوستتون داریم" (۲)

خب یه سوال دیگه, به نظرتون اون آدم خوبا که زمان پیامبر بودند باید به حرف کی گوش می کردند؟ آفرین, "پیامبر", خب آیا پیامبر خدا برای همیشه زنده بودند؟ ایشون که همیشه زنده نبودند که به اون آدما یا حتی به ما بگویند چه کاری خوبه که انجام بدهیم, چه حرفی خوبه بگیم, چه کارایی نکنیم که از بدی ها دور بشویم.
برای همین خدا جون مهربون,  یکی از بهترین دوست های پیامبر  رو به نام حضرت علی (ع), انتخاب کرد تا بعد از ایشون مواظب ما باشند. و به پیامبر دستور دادند تا تو یه روز خوب و قشنگ این خبر رو اعلام کنند, ایشون هم گفتند که حضرت علی (ع) بعد از من امام شماست, بچه ها امام مواظب ماست, امام داشتن خییییلی خوبه, چون امام به ما میگه چه کاری خوبه انجام بدیم, یا چه کاری بده انجام ندیم, پس امام اول کیه؟ علی؟
همه آماده دست زدن هستید....

photo_2017-09-10_20-01-16
2
 

امام علی جونمه
آیین و ایمونمه
امام علی امامه
امام شیعیانه
ای بچه بازیگوش
 اینو حسابی کن گوش
تا آخرش بگو علی
امام اول و ولی
امام اول :علی
یار پیمبر : علی
ساقی کوثر: علی
نور ولایت: علی
همسر زهرا: علی
قهرمون اولی
مولا امام علی
دوسش داریم یه عالمه
هر چی بگیم بازم کمه


مجری: بچه ها موافقید بریم سراغ بقیه جشن؟ هنوز که جشن تموم نشده, فکر کردید تموم شد؟ نه, کلی بازی و کاردستی مونده هنوز,  منتهی قبلش می خواهم مهمونمون رو براتون معرفی کنم, یه مهمون خوب و قشنگ, " کجاست؟ إ ایناها! اینجاست, بچه ها می دونید اسم مهمان ما چیه؟ اصلا بگذارید خودش بگه
برکه: سلام بچه ها, حالتون خوبه, دماغا چاقه, اسم من برکه اس, برکه غدیر
مجری:آخی, چه اسم قشنگی برکه جون, بچه ها می دونید برکه یعنی چی؟ خودت می دونی برکه؟
برکه (در حال تمیز  کردن اطرافش):می دونید بچه ها, بعضی وقتا انقد بارون زیاد میاد که سیل جاری میشه و تو بعضی از جاهای زمین که گوده, آب جمع میشه, منم یکی از اون جاهام, برای همین به من می گویند برکه غدیر
مجری: خب برکه, خوش اومدی به جشن ما
برکه:ممنون
مجری:حالا بگو ببینم تند تند داری چکار می کنی
برکه:من؟ دارم آب برکه ام رو تمیز می کنم دیگه
مجری: آفرین, به به, چه برکه خوب تمیز و مرتبی
برکه: بله, آخه پیامبر جونمون گفتند که باید مرتب و تمیز باشیم, منم خیلی ایشون رو دوست دارم و دوست دارم به حرفشون گوش بدهم, امروزم که اینجا جشنه و عیده, بچه ها هم که همه

photo_2017-09-12_00-57-45
 می دونند چه جشنیه, جشن عید غدیره, می خواهم همه جا تمیز و مرتب باشه
راستی خاله جون شما قصه ای که سالهای پیش کنار برکه من اتفاق افتاده بود رو میدونی
می دونید که چرا اسم برکه من انقدر معروف شده وبه گوش همه رسیده
مجری:بلی میدانم ولی خیلی دوست دارم که این قصه قشنگ رو بازم از زبون شما که اونجا بودی بشنوم مگه نه بچه ها؟
آخه این قصه اینقدر قشنگه که اگر هزاربار هم بشنوم سیر نمیشم هرچند که برخی از آدمهای بد خیلی تلاش کردند که ما این عید رو فراموش کنیم اما خدا جون هیچ وقت نمی گزاره که این اتفاق بیفتد.خوب برکه جون منو بچه ها منتظریم  تا قصه رو بشنویم

photo 2017 09 12 17 10 39
 

برکه : بله بچه ها آخرین سال زندگی پیامبر بود وآخرين سفر حج ایشون
خیلی از مردم تو این سفر همراه پیامبر بودند همه می خواستند کار های پیامبر رو با دقت نگاه کنن و صحبت هاشون رو  خوب گوش بدهند چون قرار بود توی این سفر خبر مهمی رو پیامبر بشون بگه.
مجری:راستی برکه جون من یه پیشنهاد دارم (مجری دونفر از بچه ها رو انتخاب می کنه)مثلا ایشون پیامبر هستند و ایشون حضرت علی منو بچه ها هم تو اين قصه کمکت میکنیم.
برکه :وای چه عالی خاله جان اینجوری خیلی خوب میشه
برکه :بله بچه ها وقتی مراسم حج تمام شد بعضی ها فکر کردند دیگه پیامبر کاری نداره
همینجوری واسه خودشون جلو جلو رفتند.پیامبر از مکه دور میشدند و کم کم داشتند به برکه من برکه غدیر خم نزدیک میشدند باورت میشه خاله جون.
وقتی که به کنار برکه رسیدند دست و صورتشان رو تو آب برکه من شستند همون موقع بود که جبرئیل نازل شد وبه پیامبر اجازه اعلام اون خبر مهم رو دادند چون پیامبر بدون اجازه خدا هیچ کاری نمیکردند همیجا وسایلشون رو گذاشتند به اون هایی که جلوتر رفته بودند واونهایی که عقب مانده بودند خبردادند که به اینجا برسند و همه جمع شوند و آماده شنیدن اون خبر مهم بشن
برای اینکه همه پیامبر رو ببینند و صداشون رو بشنوند از وسایلی که اونجا بود یه بلندی درست کردند و پیامبر رفت بالای اون ودست حضرت علی رو هم گرفت با خودش برد بالای بلندی همه ساکت شدند و پیامبر شروع به صحبت کردند:اولش یاد خدا کردند و خدارو شکر کردند و بعد گفتند که خداوند به من دستور داده که امروز من با معرفی جانشینم دین اسلام را کامل کنم چون جانشین پیامبر رو خود خدا انتخاب کرده بود و خدا بهشون دستور داده بود تا اون رو اعلام کنند

photo_2017-09-12_19-04-37
2
 

مجری:مگه پیامبر قبلا چند بار اعلام نکرده بود که حضرت علی جانشینشونه
برکه: چرا خاله ولی توی این حج آخر چون خیلی آدم از شهر های مختلف اومده بود بلند گفتند تا همه دقیقا بفهمند بله این طوری بود که حضرت محمد دست حضرت علی رو بالا آوردند و گفتند که هر کس من مولاي اويم پس از اين علي مولاي اوست .بعدش براشون دعا کردند که خداوندا هر کس او را دوست داشت تو هم او را دوست بدار. ( دو نفری که نقش پیامبر و امام علی رو دارند, به کمک مجری, گفته های برکه رو همزمان بازی میکنند.)
مجری:آفرین برکه جون خیلی قشنگ تعریف کردی خوب مردمی که اونجا بودن چی کار کردند
برکه :همه مردم اومدند وبا حضرت علی دست دادند وامام شدنشون رو بهشون تبریک گفتند و گفتند که از این به بعد به حرفشون گوش می دهند همونطور که به حرف پیامبر گوش می کردند. برکه:(برکه هم میره جلو می گه) امام علی جونم من تو رو خیلی دوست دارم و بهت تبریک میگم که تو امام شدی, من به حرفای تو گوش میدم, همونطور که به حرفای پیامبر جونم گوش می دادم.
مجری:بچه ها میدونید برکه الان چکار کرد؟ با حضرت علی بیعت کرد, یعنی گفت به حرفش گوش میده. برای همین شیعه شد, منم الان می خواهم یه مدال خوشگل بهش هدیه بدهم, "مدال شیعه", و اون رو بندازم گردنش(مدال تزیین شده را به گردن برکه می اندازد.)دیگه کی می خواهد با حضرت علی بیعت کنه؟ یعنی تبریک بگه و بگه که به حرفای حضرت علی (ع) گوش می دهد؟ دو سه نفر بلند میشن و با کمک مربی کارهای برکه رو تکرار میکنند.

photo_2017-09-12_19-04-37
2
 


آفرین بچه ها شما هم بیعت کردید.
بچه ها اصلا می خواهید همه با هم بیعت کنید؟
بچه ها به صورت دست جمعی دست همدیگر رو بالا می گیرند. در طول آماده شدن  بچه ها این شعر رو می خونیم:
ما پیروز و سربلندیم
با علی بیعت میبندیم
 و این جملات رو تکرار می کنند:امام علی دوستت داریم / شما امام مایی/ ما پیرو شماییم
مجری: بچه ها مردم علاوه بر بیعت به ایشون تبریک هم گفتند, شما هم تبریک بگویید:
"امام علی (ع) امامتت مبارک" هوراااااا
آفرین بچه ها, شما هم بیعت کردید و همه شیعه شدید.

1
2
 
photo 2017 09 12 17 10 39
photo 2017 09 12 17 10 39
 


خب بچه ها حالا که شما هم همتون شیعه شدید دوست دارید مثل برکه جون, "مدال شیعه" داشته باشید؟ پس بیاید همه با هم این کاردستی های خوشگل که همون "مدال شیعه" هست رو درست کنیم.
نوبت به کاردستی میرسد, بچه ها باید مدال های خودشون رو تزیین میکردند, نماد پیامبر و حضرت علی (ع) رو طوری میچسبوندند که  دست هاشون در دست هم بالا باشد, و بعد با کارت "من شیعه ام" اون رو تزیین میکردند. برای هر کسی که مدالش آماده می شد دست میزدیم که آفرین تو هم شیعه شدی, بچه ها این قسمت رو خیلی دوست داشتند و خوشحال می شدند که برای شیعه شدن تشویق می شوند.
وقتی همه بچه ها مدال ها رو به گردن آویزون کردند, همه با هم شعر ستاره بارون رو میخونیم:

photo 2017 09 12 17 10 39
photo 2017 09 12 17 10 39
 

ستاره بارون/ شده آسمون/ گل های خندون/ میون گلدون
میگه فرشته/ هر کس علی رو/ دوست داشته باشه/ جاش تو بهشته
امشب تو هر خونه /بچه شیعه چه خندونه
آخه اون خوب میدونه/ عید ما شیعیونه
با فرشته می خونه/ بعد از پیغمبر خدا/ شده علی امام ما

بچه های خوب/ همه بدین گوش/ این قصه هیچ وقت/ نشه فراموش
کنار برکه/ تبریک مردم/ به مولا علی/ تو غدیر خم
هیچ وقت یادت نره/ علی جان پیغمبره
بعد از پیغمبر علی/ از همه بالاتره
تو عیدای ما شیعه ها/ عید غدیر مهمتره

مرحله بعدی: بازی" شیعه کوچولو":
بچه ها بلند می شوند و حتی مادر ها هم کنارشان, و شعر ها که خوانده می شوند دست و پا می زنند و اداهایی که مجری می خواند را تکرار می کنند.
شعر بازی "شیعه کوچولو":

یک شیعه کوچولوی خوب
دست میزنه پا میزنه
از شوق جشن اهل بیت
بال میزنه بال میزنه
عید غدیره بچه ها/ مولا امیره بچه ها
این عید زیبا بر تمام بچه ها بادا مبارک

ای شیعه کوچولو
حالا بنشین و پا شو
که به دست پیامبر علی امیر مومنان شد
عید غدیره بچه ها/ مولا امیره بچه ها
این عید زیبا بر تمام بچه ها بادا مبارک

شیعه کوچولو ها
همه بپریم بالا
حالا دستا به بالا
بگیم شکرت خدا که شیعه مرتضاییم ما
عید غدیره بچه ها/ مولا امیره بچه ها
این عید زیبا بر تمام بچه ها بادا مبارک

حالا چرخ و چرخ و چرخ
یا مهدی العجل
که شد عید غدیر و غم از دلامون پر زد و رفت
عید غدیره بچه ها/ مولا امیره بچه ها
این عید زیبا بر تمام بچه ها بادا مبارک

photo_2017-09-10_19-31-18
photo_2017-09-12_19-01-47
 
 
 

نوبت به بازی بعدی می رسد, بازی "پیرو رهبر", منتهی چون این بازی نیاز به توضیح دارد باید بچه ها رو بنشونیم, برای این کار دو سه بار بشین پاشو می دهیم, و بعد همه بچه ها مینشینند.
مجری: خب بچه ها بهتون خوش گذشت؟ چیا یاد گرفتیم امروز؟ فهمیدیم که حضرت علی (ع) بعد از پیامبر, امام و رهبر ما شدند و ما شیعه شدیم, یعنی ما پیرو ایشون شدیم, یعنی باید به حرف ایشون گوش بدیم و هر کاری گفتند ما هم همون کار رو بکنیم.
خب حالا می خواهیم با هم یه بازی کنیم, این بازی یه رهبر داره, رهبرش کیه, مثلا این خاله, بچه ها ما باید پیرو این رهبر باشیم, یعنی باید به رهبر بازی نگاه کنیم, هر کاری کرد ما هم همون کار رو بکنیم, هر جا پرید ما هم بپریم, هر رنگی گفت ما هم بریم تو همون رنگ, پس این خاله کی هستند؟ "رهبر بازیمون"
مثل کشور ما که رهبر داره, رهبرش کیه؟ آفرین, "حضرت امام خامنه ای", این هم عکسشون, بچه ها ما باید به حرف ایشون گوش کنیم و پیروشون باشیم, نگاه کنیم ببینیم ایشون چی کار میکنن, ما هم همون کار رو بکنیم و هر کاری گفتن انجام بدیم.
خب حالا موافقید بریم سراغ بازیمون, هر کی موافقه بگه "یا علی"
رهبر بازی: خب بچه ها من این پارچه رنگو وارنگ رو پهن میکنم, شما ها و خودم میریم توش وایمیسیم, هر شعری که خوندم شما باید بگید هی و دنبال من تو هر رنگی پریدم بپرید, آخرشم هر رنگی رو که اعلام کردم بدوید و بپرید تو اون رنگ.

photo 2017 09 10 19 40 28
photo 2017 09 10 19 32 27
 

شعر بازی "پیرو رهبر":
بپر و بپر           هی (۲)
نگات به رهبر     هی
بپر و بپر            هی (۲)
پیرو رهبر          هی
بپر و بپر           هی (۲)
اینور پر     اونور پر    تو رنگ آبی(یا هر رنگی) بپر

photo 2017 09 10 19 55 58
photo 2017 09 10 19 20 10
 

بعد از اتمام بازی مجری می گوید: آفرین بچه ها همتون پیروز و برنده شدید چون پیرو رهبر بودید, پس بشینید تا جایزه هاتون رو بیاوریم.

در آخر هم بچه ها دست روی سینه میگذارند و به امام زمان سلام می دهند:

سلام سلام آقا جون
ای آقای مهربون
ای ماه آسمونی
مهدی صاحب زمون

ما بچه ها همیشه
منتظرت میمونیم
برا ظهورت آقا
دعا فرج میخونیم

العجل مولا     العجل مولا

"التماس دعا"

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

همکاران و دوستان شیعه کوچولو

بنیاد تخصصی کودک و ولایت بنیاد تخصصی کودک و ولایت
گروه کودکانه فرشته های کوچولو- ورامین گروه کودکانه فرشته های کوچولو- ورامین
گروه تخصصی کودک بچه شیعه- اصفهان گروه تخصصی کودک بچه شیعه برگزار کننده جشن ها و مراسمات ویژه کودکان در اصفهان
ممکنه خیلی از شما ها تو شهرای دیگه باشید و نتوانید تو این جشن ها شرکت کنید یا حتی تو همین شهر باشید و براتون امکانش وجود داشته باشه تعدادی از بچه هارو تو مهد یا منزل یا حسینیه محلتون جمع کنید و دوست داشته باشید یه خاطره خوب و شاد از مجلس اهل بیت (ع) , براشون ایجاد کنید.

کانال بله شیعه کوچولو